All-District

2016 ISCA All-District - Girls

ISCA All-District       District 1  Girls      
First  Surname School Grade Position
Delaney  Benich Crown Point 12 Forward
Megan  Bullock Mishawaka Marian 10 Forward
Mary Claire  Burnett South Bend Adams 12 Midfield
Stephanie  Dijak Lake Central 10 Midfield
Courtney  Dunlap Argos 12 Midfield
Lyric  Green Wheeler 10 Forward
Jaycee  Helmer Munster 11 Defense
Sierra  Hinkel Highland 12 Forward
Kristina  Lynch Penn 11 Forward
Saveda  Majety Munster 12 Midfield
Lennon  Metz Chesterton 12 Forward
Stephanie  Sgouroudis Valparaiso 12 Forward
Catherine  Swick South Bend Saint Joseph 12 Defense
Danielle  Tazic Andrean 12 Midfield
Brooke  VanDyck Penn 10 Midfield
Raegan  Walther Kankakee Valley 12 Forward
Olivia Kindt Munster 12 GK
Maddie Ochs Valparaiso 11 GK
         
ISCA All District 2nd Team District 1      
Adeline  Andello Munster 10 Forward
Alexis  Marks Penn 12 Defense
Molly  McLaughlin Penn 11 Defense
Haneen  Abdulla Crown Point 11 Forward
Mary  Landry South Bend Adams 12 Midfield
Reannah  Soto Merrillville 11 Defense
Olivia  Shaw Valparaiso 10 Midfield
Andrea  Romo SB Saint Joseph 10 Midfield
Alexis  Jennings Bremen 12 Midfield
Isabella  Maglish Griffith 12 Defense
Caroline  Baughman Mishawaka Marian 11 Midfield
         
ISCA All-District       District 2  Girls      
First  Surname School Grade Position
Karsyn Kleinrichert Bishop Dwenger 12 Midfield
Noelle Rolfsen Bishop Dwenger 11 GK
Sydney Colby Canterbury  12 Midfield
Nicole Fosnough Carroll  12 Defense
Olivia Friedrich Concordia 12 Midfield
Heather MacNab Culver Academies 9 Midfield
Faith Lewis DeKalb 11 Forward
Aylissa Trosper Goshen 12 Forward
Jill Kissinger Goshen 12 Defense
Olivia Cronenwett Homestead  11 Midfield
Hannah Tillett Huntington North 11 Midfield
Jade Thompson Northridge 12 Defense
Brey Baltazar Northridge  12 Forward
Ariana Stoltzfus Northridge  10 Forward
Meghan Cawood Northridge  11 GK
Delaney Taylor Warsaw 9 Forward
Breck Jackson Warsaw 12 Defense
Libbie Martin Westview  11 Midfield
         
ISCA All District 2nd Team District 2      
Claudia Morgan Bishop Dwenger 12 Defense
Regan West Canterbury  12 Defense
Calista Geiger Carroll 10 Forward
Micaela Toler Concord 11 Midfield
Alex Bryant Concordia 10 Defense
Tori Styers Culver Academies 12 Defense
Rachael Liberty DeKalb 12 Midfield
Karmen Koch Huntington North  11 Forward
Alexa Allen Leo 12 GK
Baylee Honn Northrop  11 Defense
Mackenzie Bergman Northwood 10 Defense
Brenna Shipley Warsaw 11 Midfield
         
ISCA All-District       District 3  Girls       
First  Surname School Grade Position
Kam Benscoter Fishers 12 Midfield
Gretchen  Mills Fishers 11 Midfield
Maya  Turner Fishers 10 Defense
Kara  Sanders Hamilton Southeastern 12 Midfield
McKenzie  Smith Hamilton Southeastern 12 Defense
Kaitlyn Weldy Hamilton Southeastern 10 Forward
Olivia Geswein Harrison West Lafayette 11 Forward
Emma Gerrety Lafayette Central Catholic 12 Midfield
Bay Ulery Lafayette Central Catholic 11 GK
MaKayla Merryman McCutcheon 12 Forward
Taylor Crowe Noblesville 12 Forward
Mackenzie Kincaid Noblesville 12 GK
Delaney Riester Noblesville 12 Forward
Cecilia Goad Noblesville 10 Midfield
Taylor Fort Pendleton Heights 10 Midfield
Allie Jin West Lafayette 12 Defense
Caroline Sautter West Lafayette 10 Forward
Elizabeth Smith Yorktown 12 Midfield
         
ISCA All District 2nd Team District 3      
Julia Calvert Fishers 12 Forward
Abby  Hardacre Hamilton Heights 12 Midfield
Saanika Kamat Hamilton Southeastern 11 Midfield
Natalie Wilkinson Hamilton Southeastern 12 GK
Alexis DeCamp Harrison West Lafayette 12 Midfield
Emma Bullock Lafayette Central Catholic 10 Defense
Jordan Nakaguchi McCutcheon 12 Forward
Jensen  Summers Noblesville 9 Defense
Hannah  Potter Noblesville 12 Defense
Kayla Webb Mississinewa 12 Forward
Alicia Schrink Pendleton Heights 12 Forward
Hannah  Rapp Yorktown 11 Forward
         
ISCA 1st Team District 4      
First  Surname School Grade Position
Miranda Ricks Avon 9 Forward
Hope Van Wagner Avon 12 Midfield
Rachel Vernon Avon 11 Defense
Alia Martin Brebeuf  12 Midfield
Hallie Pearson Brebeuf  11 Midfield
Jordan Smith Brebeuf  11 Forward
Alison Hieston Brownsburg 11 Forward
Emily Roberts Carmel 12 Midfield
Katie Soderstrom Carmel 11 Forward
Nicolette Kapsalis Cathedral 12 Defense
Lauren Rice Guerin Catholic 12 Midfield
Megan Wampler Guerin Catholic 11 Defense
Makena Schlosser Heritage Christian 11 Midfield
Courtney Jones North Central 12 Forward
Samantha Nosler Westfield High 12 Defense
Erin Patterson Zionsville 11 Midfield
Michaela Till Avon 12 GK
Reni Osuntokun Brebeuf  11 GK
         
ISCA All District 2nd Team District 4      
Katie Perry Chatard 12 GK
Natalie Kelley Brebeuf  12 Defense
Jessi Cowen Carmel 12 Forward
Elizabeth Jacobson Chatard 10 Midfield
Reyna Williams Heritage Christian 12 Defense
Grace Moore Lawrence North 10 Midfield
Jacelyn Smith Mooresville 10 Midfield
Lyndsey Bonds North Central 11 Defense
Taylor Ramey North Central 11 Midfield
Kaiah Haberkorn Plainfield 10 Defense
Chloe Jenkins Zionsville 12 Defense
         
ISCA All-District       District 5  Girls      
First  Surname School Grade Position
Julia Hunter Batesville 12 GK
Ella Thompson Center Grove 10 GK
Addy Lang Columbus North 12 Forward
Josie Asher Roncalli 12 Forward
Alexi Hardie Mount Vernon (Fortville) 10 Midfield
Elizabeth Kern East Central 11 Midfield
Lucy Brand Greenfield Central 10 Defense
Marie Lenart Seymour 12 Midfield
Audrie Schwier Lawrenceburg 12 Forward
Natalie Teo Columbus North 12 Midfield
Taylor Rowlett Batesville 11 Forward
Cleo Mills Mount Vernon (Fortville) 10 Forward
Meaghan Matus New Palestine 12 Midfield
Delanie Hill Franklin Community 12 Forward
Courtney Reece Roncalli 12 Defense
Josie Denton Lawrencenurg 12 Forward
Brooke Puterbaugh East Central 11 Defense
Emily Jansen Center Grove 12 Midfield
         
ISCA All District 2nd Team District 5 Girls    
Rachel Dewey Triton Central 11 Midfield
Alexandra Turner Tri-West 12 Midfield
Georgia Gratz Batesville 10 Forward
Lindsey Stoughton Columbus East 9 Defense
Erin Sullivan Southport 12 Forward
Hailey Knippenberg Lawrenceburg 12 Defense
Payton VanMiddlesworth Richmond 10 Midfield
Keri Siebert East Central 12 Forward
Kelly Hippenmeyer Center Grove 12 Forward
Michaela Myers Greensburg Community 12 Midfield
Alexus Brown Jennings County 11 Midfield
         
ISCA All-District       District 6  Girls       
First  Surname School Grade Position
Caroline Newland Evansville Memorial 12 Forward
Madisyn Hunt Jasper 12 Forward
Elyssa Francis Evansville Memorial 12 GK
Grace Bammer Gibson Southern 11 Defense
Katie  Schroeder Castle 12 Forward
Sunny Lehman Mater Dei 12 Forward
Allie Wolf Evansville Central 12 Forward
Auburn Suttles Castle 12 Forward
Lauren  Hodoval Evansville North 12 Defense
Elizabeth Humphrey Terre Haute North 10 Midfield
A.P.  Woodall Castle 11 GK
Katelynn Furbee Evansville Reitz 10 Midfield
Gracie Fitzgerald Floyd Central 12 Midfield
Anna  Newman Evansville North 11 Midfield
Kat  Walker New Albany 11 Forward
Bailey Silvers Bloomington South 12 Midfield
Grace Lensing Evansville Memorial 12 Midfield
Sasha Thompson Terre Haute North 9 Forward
         
ISCA All District 2nd Team District 6      
Jill Brinkmeyer Evansville Reitz 12 Forward
Kaitlyn  Davis Washigton 12 Midfield
Kathleen  Ming Sullivan 10 Forward
Emma Pappas Floyd Central 12 Defense
Chloe  Mills Castle 11 Defense
Hope Gummere Bloomington South 10 Defense
Zoe Howes Terre Haute North 11 Defense
Katie  Niehaus Vincennes Rivet 10 Midfield
Anna Claybon Evansville Mater Dei 11 Forward
Abby Alexander Evansville Memorial 12 Forward